“Hayırlıysa… olur. Önemli olan şey acele etmemek. İyi şeylerin bir yere kaçtığı yok”

Nobel ödülü sahibi John Steinbeck (1902-1968) en çok Cennetin DoğusuGazap Üzümleri ve Fareler ve İnsanlar’ın yazarı olarak tanınıyor olabilir; bunun yanı sıra o, oldukça üretken bir mektup yazarıydı.

Steinbeck: Mektuplardaki Yaşam, yazarın arkadaşlarına, ailesine, editörüne ve eşit derecede tanınan halk figürlerine yazdığı düşünceli, esprili, dürüst 850 adet mektubu bir araya getirerek bu edebiyat ikonun alternatif biyografisini oluşturuyor.

Bu yazışmaların arasında, Susan isminde bir kıza delicesine aşık olan ve yatılı okulda okuyan en büyük oğlu Thom’a yazdığı 1958 tarihli harikulade bir yanıt bulunuyor.  Steinbeck’in mektubunda yazdığı bilgece, şefkatli, optimistik, zamansız, isabetli sözleri her canlının, her nefes alan insanın kalplerine ve akıllarına kazınmalı.

New York
Kasım 10, 1958

Sevgili Thom;

Mektubunu bu sabah aldık. Yanıtımı kendi bakış açımdan ve elbette Elaine’in yanıtını onun bakış açısından vereceğim.

İlk olarak – aşıksan – bu iyi bir şey – bu bir insanın başına gelebilecek en güzel şey. Kimsenin sahip olduğun bu şeyi azaltmasına ya da hafifletmesine izin verme.

İkinci olarak, aşkın pek çok hali vardır. Bir tanesi aşkı, kendi önemi için kullanan bencil, acımasız, aç gözlü, egoistçe bir haldir. Bu çirkin ve sakatlayıcı bir türdür. Diğeri ise, içinde iyi olan ne varsa -nezaket, değer, saygı- onları ortaya koymanı sağlar. Aşkın ilk türü seni zayıflatabilir, küçültebilir ve hastalandırabilir ancak ikincisi senin bile sahip olduğunu bilmediğin bilgeliği, iyiliği, cesareti ve gücü keşfetmeni sağlar.

Bunun gel- geç bir aşk olmadığını söylüyorsun. Eğer gerçekten derinden hissediyorsan, zaten bu gel geç bir aşk değildir.

Ama ne hissettiğini bana sorduğunu düşünmüyorum. Sen bunu herkesten daha iyi biliyorsun. Senin bana sorduğun bu aşk ile ne yapacağın… ve ben buna yanıt vereceğim.

Aşkın görkemini yaşa, bu aşk için memnun ve minnettar ol.

Aşkın nesnesi en iyisi ve en güzelidir. O zaman buna göre davran.

Eğer birini seviyorsan – bunu dile getirmenden hiçbir zarar gelmez – yalnızca hatırlamalısın ki bazı insanlar gerçekten çok utangaçtır ve aşk itirafı bir kimsenin utangaçlığını söküp alabilir ve onun bazı şeyleri gözden geçirmesini sağlayabilir.

Bazen o ya da bu sebeple sevginin karşılığını göremeyebilirsin ama bu senin daha az değerli ya da iyi olduğunu düşünmene neden olmasın.

Son olarak ne hissettiğini anlıyorum, çünkü ben de aynı şeyi hissediyorum.

Susan’la tanışmaktan memnuniyet duyarız. Burada gayet hoş karşılanacağına emin olabilirsin. Ancak öncelikle Elaine’in vilayet işlerini ayarlaması gerekiyor, ondan sonra Susan’ı evimize bekleyecektir.  O da aşkın ne olduğunu biliyor, belki benden daha fazla yardımcı olabilir sana.

Ve kaybetmekten korkma. Hayırlıysa… olur. Önemli olan şey acele etmemek. İyi şeylerin bir yere kaçtığı yok.

Sevgiyle
Baban


Çev: Hande Karataş