Alfred Eisenstaedt (6 Aralık 1898 – 24 Ağustos 1995), Alman asıllı ABD’li fotoğrafçı. 1930’lardan başlayarak dönemini bütün canlılığıyla belgeleyen ve pek çok yayın organında yer alan fotoğraflarıyla tanınmıştır.

I. Dünya Savaşı’nda 1916’dan 1918’e değin Alman ordusunda görev yaptı; bacaklarından yaralandı. Büyük bir tutkuyla amatör fotoğrafçılıkla uğraşmaya başladı. 1929’da profesyonel olmaya karar verdi ve Almanya’da 1920’lerle 1930’ların başlarında gittikçe gelişen basın fotoğrafçılığı alanında çalıştı. Doğal, yapmacıksız görüntüler yakalamayı hedefleyen öncü fotoğraf sanatçısı Erich Salomon’dan etkilendi.

1930’ların başlarında 35 mm Leica makine kullanmakta ustalaştı. Fotoğrafları Avrupa’da çıkan birçok dergide yayımlanmaya başladı. Hitler’in iktidara ilerleyişini adım adım görüntüleyen Eisenstaedt, 1935’te de İtalyan işgalinden hemen önce Etiyopya üzerine önemli bir fotoğraf dizisi hazırladı. Aynı yıl Almanya’dan ayrılarak ABD’ye gitti. Nisan 1936’da, yeni çıkan Life dergisinde çalışmaya başladı. Bir fotoğrafı derginin ikinci sayısına kapak oldu; sonraki sayılarda da fotoğrafları yayımladı.

Eisenstaedt’ın çalışmaları sayıca çok ve çeşitlidir. Kralların, diktatörlerin, sinema yıldızlarının portrelerinin yanı sıra, sıradan insanları günlük yaşamları içinde görüntülediği duyarlıklı yapıtları da vardır. Haber fotoğrafçısının yapması gereken işi “olayı anlatan anı bulmak ve yakalamak” olarak tanımlamıştır.

1969’da yaşamını ve yapıtlarını anlattığı The Eye of Eisenstaedt (Eisenstaedt’in Gözü) adlı kitabını yayımladı. Fotoğraflarından örnekleri topladığı öteki kitaplar arasında People (1973; İnsanlar), Eisenstaedt: Germany (1981; Eisenstaedt: Almanya) sayılabilir.