Bitkin Noel Babalar, dövmeli kardan adamlar ve file binen bilgeler – klişesiz bir Noel​

“Noel Baba Çöp Adamın işinden o kadar memnun oldu ki,” diyor Axel Scheffler, “bu sene de hediye dağıtmasına yardımcı olmasını istedi. Karanlık ormanların derinliklerine gittiler. Bir fareyle karşılaştılar. Farenin istek listesi çok kısaydı – sadece bir fındık. Umalım da tadı iyi olsun…”

Noel için eve bisiklet sürmek… Quentin Blake bizle harika bir Noel paylaştı. “Bisiklet insanlığın en işe yarar icatlarından biridir,” diyor, “ama bize sunduğu olasılıkların tamamına ulaşamadık henüz. Taşınabilir ziyafet kavramımız var – belki bunun da bir taşınabilir şenlik olduğunu söyleyebiliriz? Klakson eklentisiyle, tabii.”

Judith Kerr çok iri bir dost sayesinde bilgeleri seyahat halinde çizmiş . “Üç kralın hediyeleri ve develeriyle gelişini hep sevmişimdir.” diyor Kerr. “Bu sefer bir filin üzerinde olmalarının eğlenceli olacağını düşündüm.”

Noma Bar sadece iki yapraktan büyülü bir an çıkarmış. “Tahtaya taslak çiziyordum ve yanımda bir çobanpüskülü çalısı vardı,” der. “İki yaprağı yere düşmüştü ve arkalarında gizli küçük bir kardan adam gördüm… havuçtan burnu, yana dönmüş, mutlu bir yeni yıl bekler gibiydi.”

Peter Blake bize klasik bir nar bülbülü vermiş. “Geleneksel Noel resimlerini seviyorum.” der Blake. “Nar bülbülleri, karlı sahneler, Noel Baba, şimdi klişe gelen her şey. Bu nar bülbülünü tahta kazımayla çizdim -neredeyse unutulmuş bir teknik.”

Mairi Hedderwick Katie Morag’ı Grannie Island’ın Noel yemeği hazırlıklarını bozarken göstermiş. “Hindi Bubbly Jock iyi bir hayat yaşadı,” der Hedderwick. “Ama etin nereden geldiğini öğrenmek önemlidir – ve Katie, kırsal bölgelerdeki çoğu çocuk gibi, olayların farkında.”

Jan Pieńkowski bize Meg, Mog, Owl ve yolda kalmış bir Noel Baba getirdi bize. “Meg’in kargaşa yaratma yeteneği çok önemli insanlar ve olaylara bile uzanıyor,” der. “Bu durumda, Noel Baba’nın hediye dağıtımları.”

Jean Jullien, dünya çapında kullanlıan Paris barış sembolünü daha yeni tasarlamışken, bize uykulu bir Noel Baba da verir. “Santa her zaman hediyeleri teslim eder,” der Jullien. “Ama belki bir kez olsun, kendisi hediye olmak istemiştir.”

Paul Thomas dövmeleri, piercingleri ve ekstra bir havucu olan modern bir kardan adam tasarlamış. “Dövmeler dünyada tavan yapmış gibi görünüyor,” der. “Bu çizim Londra’daki bir berber dükkanında, her yerde bulunabilecek genç, sakallı ve bol dövmeli bir adamın bir Noel şarkısı söylemesinden ilham alınarak var oldu.”

“Bu ren geyiği gölgesi, Avustralya’daki sıcaklık dalgalarında geçirdiğim Noel tecrübelerime dayanıyor,” der Shaun Tan. “Kar, kızak, Noel Baba; bunları hepsi eşit derecede saçma kavramlardı -toplu hayal gücünün tuhaf bir sonucundan fazlası değil. Bu aslında her kutlama için uygun bir tanım, nerede yaşarsanız yaşayın. Bunu özel yapan da bu.”

Matt Blease der ki: “Noel’in anlamı herkes için farklıdır. Ben işi basit tutmayı tercih ediyorum. Ye, uyu… tekrar et.”


“Kar, nar bülbülleri, bir pipo ve bir kasa bira,” der Posy Simmonds. “Mükemmel bir Noel!”

theguardian The 12 cartoons of Christmas
Çeviren: tabutmag