Alice Harikalar Diyarı’ndan Times Meydanı’na, hayal gücünün narin bir dansı.

Zelda Sayre efsanevi caz çağı romancısı F. Scott Fitzgerald‘la evlenip Zelda Fitzgerald olduğunda, “ilk dağınık saçlı Amerikan genç kızı” olarak isimlendirilmiş ve edebiyat tarihinin en çalkantılı ilişkilerinden birine girmişti. Daha çok bir yazar ve dansçı olarak tanınsa da, Zelda, çoğu kişi bilmediği halde, sadece bir ressam değil son derece yetenekli bir ressamdı. Tabloları onu, Tolkien’in, Sylvia Plath’in, William Faulkner’ın, ve Flannery O’Connor’ın da aralarında olduğu, tarihin görsel sanatlardaki yeteneği unutulan ünlü yazarlar arasına koyar.

Zelda: Resimlendirilmiş Bir Yaşam: Zelda Fitzgerald’ın Özel Dünyası’nda torunu, Vermont’lu yazar, film yapımcısı ve ressam Eleanor Anne Lanahan, onun 1930lar ve 1940lardan kalma 140 çizimi ve 80 tablosunu bir araya getirir. New York şehri ve Paris şehir manzaralarından İncil hikayelerine ve kızı Scottie için yaptığı kağıt bebeklere kadar, sanatı duygusal iç dünyasının karmaşık bir resmini çizer ve peri masallarına olan tutkusunu, mantıksızlıkla olan dansını ve güzelliğe olan hassaslığını yansıtır -Zelda’yı bu kadar alımlı kılan şey, yoğun zekanın ve pişmanlıktan yoksun afacanlığın görsel bir yansıması olmuştur.

Puppeufee (Sirk)
Brooklyn Köprüsü
XIV. Louis setinden bir kostüm ve bir hanım (kağıt bebek)
XIV. Louis setinden bir kostüm ve bir hanım (kağıt bebek)
Beytüllahim’in Yıldızı
Panteon ve Lüksemburg bahçeleri
Büyük Smoky Dağları
Hansel ve Gretel
Cana’da Düğün
Washington Meydanı
Central Park
Times Meydanı

Ama bir Alice Harikalar Diyarı hayranı olarak özellikle Zelda’nın “Carroll’un klasik eseri” için yaptığı tabloları görünce özellikle heyecanlandım:

Istakoz Dansı
Kraliçe’nin Kroket Sahası
Çılgın Bir Çay Partisi
Turtaları Kim Çaldı
Bir Tırtılın Tavsiyesi

Brain Pickigns by Maria Popova
Çeviren: tabutmag