İnternetin yeni ikonlarından Krampus, Avrupa’nın pagan dönemlerinden kalma yeni yıl temalı kültürel karakterlerinden biridir. İçinde bulunduğumuz tüketim çağında AVM’ler birçok kültürün yeni yıl adetlerini harmanlayarak bu kültürel ögeleri ticari meta haline getirmektedir. Haliyle insanların boynuzlarıyla ve pek de güleç olmayan mizacıyla yeni yılbaşı maskotu olarak Krumper’e ilgi göstermeleri şaşırtıcı olmuyor.

Hikâye kitaplarının aktardığına göre Krampus, kötü çocukları cezalandırmak için (ek olarak zaman zaman fettan kadınları cezbederek kötülük yaparken tasvir edilmiştir) ziyarete geliyor. Kendisinden daha meşhur olup yeni yılda hediyelere boğan Noel Baba’dan farklı olarak zincir taşıyor ve cezalandırdıklarına bu zincirle vuruyordu (bazen bir dal demeti yahut kırbaçla da tasvir edildiği olmuştur). Avrupa’nın bazı kesimlerinde (ve gitgide artan oranda ABD’de) Krampus festivalleri düzenleniyor. 5 Aralık gecesi Krampus gecesi (Krampusnacht) olarak adlandırılıyor. Michael Dougherty’nin Krampus adlı filmi de yaklaşık dört yıl önce, Krampus gecesinde gösterime girmiştir.

Biz de bugün eski kartpostal ve tebrik kartlarından derlediğimiz tüyler ürpertici görsellerle Krampus’u ve azametli boynuzlarını yâd ediyoruz.
Çeviren: tabutmag