O iyi bir arkadaş. Onu kolaylıkla hayal kırıklığına uğratabiliriz fakat hadi onu sepetleyelim.”

Dr. Seuss, F. Scott Fitzgerald ve Wendy MacNaughton gibi birçok meşhur yaratıcı gibi – Sherwood Anderson da geçinebilmek için ilk olarak reklamcılık alanında işe başlamıştı. Önce reklamcılık avukatı olarak ve daha sonra da reklam satış elemanı ve çiftçilik ürünleri için metin yazarı olarak; bunların sonucunda da, 41 yaşında başarılı bir yazar olana dek, Chicago’da bulunan Taylor Critchfield adlı bir reklamcılık ajansında reklam yazarı olarak çalıştı. Yaratıcı yaşam üzerine ebedi, derin bir sezgi adamı ve tarihin en yaratıcı öğütlerinden birkaçının yaratıcısı olmasına rağmen; o aynı zamanda da ustaca bir mizah ve parlak bir zekâ adamıydı. 1918 yılında, kurumsal dünyanın prangalarından kurtulmanın ve kendisini tamamen kendi işine vermenin zamanı geldiğinde, Anderson, muhtemelen yazılmış en iyi istifa mektubu olan yazısını kâğıda döktü. Bu yazı, Funny Letters from Famous People (Ünlü İnsanlardan Komik Mektuplar) adlı kitabın içerisinde de yer alıyor.

Sevgili Barton:

Senin hizmetinde çalışan, uzun süredir kovulması gerektiğini düşündüğüm bir adam var. Sherwood Anderson’dan bahsediyorum. Kendisi epey kabiliyetli bir arkadaş, fakat uzun süredir onun kalbinin bu işte olmadığına ikna oldum.

Hiç şüpheniz olmasın ki Anderson denen bu adam bir şekilde, kuruluşumuzda bir aksesuar olarak kaldı. Öncelikle saçlarının uzun ve dağınık olması onun kişisel görüntüsüne artistik bir aldırmazlık havası katıyor ve bu da ofise geldikleri zaman Frank Lloyd ve Kalamazoo’dan Bay Curtiniez gibi adamları bir şekilde etkiliyor.

Fakat Anderson gerçekten üretken birisi değil. Söylediğim gibi, kalbi işinde değil. Onun kovulması gerektiğini düşünüyorum ve eğer bu işi sen yapmazsan, kendime onu kovma yetkisini vermek istiyorum. Bundan dolayı, Anderson’dan [gelecek haftanın ilk gününde] bu şirket ile ilişkisini kesmesinin istenmesini öneriyorum. O iyi bir arkadaş. Onu kolaylıkla hayal kırıklığına uğratabiliriz fakat hadi onu sepetleyelim.

Gereğini arz ederim,
Sherwood Anderson

Charles Osgood tarafından düzenlenmiş olan Funny Letters from Famous People (Ünlü İnsanlardan Komik Mektuplar) adlı eser bütünüyle muhteşem.(İngilizce)

Brain Pickings by Maria Popova
Çeviren: Gözde Zülal Solak (tabutmag)