Hayatta tökezlediğimizde, talihsizliklerin son bulmasını ve hatalarımızı sihirli bir şekilde telafi etmeyi dileriz. Japon çocuk kitapları yazarı ve sanatçı Akiko Miyakoshi Ormanda Çay Partisinde insanlığın sıra dışı kurnazlığını ve duyarlılığını derinlemesine inceliyor – Carroll’un gösterişli mizahı olmadan Alice Harikalar Diyarında; Grimm kardeşlerin şiddet içeren anlatısı olmadan kırmızı şapkalı orman gezgini kahramanları Kırmızı Başlıklı Kız gibi düşünsel bir dünyada enteresan ve çağdaş bir peri masalı görüntüsü veriyor. Hikaye gerçek ve kurgunun arasında dozunda bir mizahta temelleniyor. -günlük hayatta, gerçekliği meydana getiren meziyetlerimizi aktarıyor.

Genç Kikko’yla tanışıyoruz. Büyükannesinin evinde uyandığında, babasının tartını evde unuttuğunu görüyor ve tart kutusunu alıp babasının peşinden koşturmaya başlıyor. Ormanda, karlar üstünde babasının ayak izlerini takip ederek onu bulmayı amaçlıyor

Nihayet bir şapka ve palto silueti görüyor. Fakat koşmaya ara vermek zorunda. Kikko ormanda karın üstünde koşarken tart kabını yere düşürdü.

Kutuyu yerden aldıktan sonra babasının peşinden gitmeye devam ederken, babasını daha önce görmediği büyük ve garip bir eve girerken gördü.

Babası eve girince, Kikko takibe devam ediyor. Ayaklarının ucunda evin içini gözlerken inanılmaz bir şeyle karşılaşıyor. Paltolu adam babası değil fakat kocaman bir ayı, şapkasını çıkarıp beyaz gecelikli zarif karacaya veriyor.

Kikko, gördüğü garabeti anlamaya çalışırken, gerçeklik algısı iyice bozulacaktı.

Paltolu ve çantalı bir dişi kuzu kibar bir sesle Kikko’ya çay partisine mi geldiğini sordu. Akabinde nazikçe elini tutup eve götürdü. İçeride, Kikko kendini şaşırtıcı bir dünyada buldu: bir grup hayvan koca bir masanın etrafında bir çeşit ziyafeti bekler gibi oturmuşlardı.

Hayvanlar şaşkın ve korkmuş Kikko’yu karşıladılar, montunu alıp çay ikram ettiler ve Kikko’yu toplantının onur konuğu yaptılar.

Akabinde Kikko, ikram edilen, her biri ormandan toplanmış farklı meyve ve çerezlerden yapılma tart dilimlerinden tabağında yeni bir tart yaptı.

Karaca yapılan karma tartı, yeni bir kutuya koyup, kırmızı bir kurdele ile dikkatlice bağlayarak Kikko’ya verdi. Partideki hayvanlar, büyükannenin evine giderken Kikko’ya eşlik ederek gidilen yolu eğlenceli hale getirdiler.

Eve girerken Kikko arkasına baktı ama bütün hayvanlar ortadan kaybolmuş ve dünya alışılageldik gerçekliğine dönmüştü.

Maria Popova
Çeviren: tabutmag