tabutmag°

tabutmag, tabutedebiyat adı altında 2001 yılında hayata geçirdiğimiz edebiyat, kültür ve sanat forumlarının desteklediği, tabutedebiyat’ın ilkelerini benimseyen bir sanat bildirgecidir. tabutedebiyat ise gücünü, yaklaşık 12 yıldır yazın alanında üretken, popüler edebiyatın dışında kalan ve kalmaya ısrarlı yeni nesil yazarların birbirleriyle girdiği etkileşimden alır.

Her fırsatta yeni nesil yazarlar ve popüler edebiyatın içinde yeteneğini satan üretkenlerin arasındaki ince meseleyi tartıştık, kendimize bir yer edindik ve bu anlaşılması güç, dayanması olanaksız gibi görünen basamakta sesimizi yükselttik. Buraya kadar söylediğimiz ne çok şeyi doğru ifade edebilmişsek şunu da ekleyebiliriz: Bir şiiri ya da düzyazıyı, karakalem çalışmalarını, fotoğraf ya da sahne performanslarını, tüm bunların içinde büyüyen yeteneğimizi kimlere nasıl ve ne şekilde duyurabiliriz? Büyük büyük yayınevlerinin, onbinlerce sanat meraklısına ya da ne istediğini bilmeyen, önüne ne koyulursa onunla beslenen okuyucuya sunduklarıyla yetinmeyip, karşısına şaşırtıcı derecede iyi ürünleri, türlü çirkinliklerin döndüğü bu pazarda nasıl gösterebiliriz? Bunun ölçüsü nedir? Çünkü itiraf edelim, başlayacağımız yeri bilmediğimiz gibi, duracağımız yeri de bilmiyoruz. Biz bu ışıltının dışındayız. Okuyucu bu kadar sakat kitapların arasında, gerçekte ne istediğini unutur hale geliyor. Herkesten her şairi, her şairin her çalışmasını adım adım takip etmesini bekleyemeyiz. Öyleyse okuyucunun dilinden anlayan, hatta bizzat kendisi olan, kendisi gibi giyinen ve hareket eden bu düşünceyi sizlere biraz daha yaklaştırmak, tanıştırmak ve evinize konuk etmek istememizdeki nedenleri anlatabilmişsek, kendinize de lütfen söylemekten çekinmeyin: Beslenme alışkanlığımızın bir düzene ihtiyacı var. En iyi ürünleri en uygun koşullarda ve istikrarlı bir biçimde almanız ve sanatın kabuğunu her dönem yenilediğinin farkında olmanız için sizi diri tutacak bir haberciye, araştırmacıya götüreceğiz.

Bu yazdıklarımı okuyan sanat meraklılarına soruyorum. Kaç yıldır araştırıyor, öğreniyor ve ediniyorsunuz? Bunca sanat ilgilisi bünyeniz, düzenli olarak kaç dergiyle besleniyor? Edebiyat alanında istikrarlı ve yukarıda saydığım tüm vitaminleri size sağlayan kaç dergiyle iç içesiniz? Birkaç yazarın birkaç çalışmasından beslenmek için değil, binlerce yazarın binlerce çalışmasıyla, sizin yerinize keşfeden ve aslan gibi çalışmaları düzeysiz ürünlerden ayıran kolektiflere dikkat buyurun. tabutmag bunun için var. Uygulamaya çalıştığımız şey oldukça basit bir fikirden yetişir: 12 yıldır tabutedebiyat’a asılan ve neredeyse birçoğu hala yaşayan, yaşamaya devam edecek olan eserler gibi heyecan uyandıran çalışmaları derleyecek, sürekli değişen (aslında olmayan) kadrosuyla, sizlere keşfetmeniz için başarılı yazarlar ve onların şaşırtıcı çalışmalarını sunacağız. Tarafınızı seçin. Yazan, katılan, değerlendiren, yorumlayan ve okuyanlardan biri ya da hepsi sizsiniz.

Ekim sayımız için internet sayfamıza asılan 58 şiirin sahiplerine buradan tekrar teşekkür ederiz. Elbette bir diğer teşekkürü de, eserleri inceleyen, yorumlayan okuyucular hakediyor. 29 odadan sadece birine gösterilen ilgiye bakılırsa, yeni nesil yazarların aradığı kan işte böyle bir dergiydi diyebiliriz. Kendisinin editörü, kendisinin yayımcısı. Keşfedilmeyi bekleyen yazar bundan başka ne ister? Biz mi? Biz, 24 sayılık bu yolculukta tüm maddi imkanlarımızı büyük patronların büyük sermayelerine inat dergiye dökeceğiz. 4 aydır gece gündüz demeden çalışan 16 kişilik ekibimiz, aynı özveriyi 24 ay boyunca hiçbir karşılık beklemeden göstermeye devam edecek. Tıpkı tabutedebiyat forumlarında 12 yıldır olduğu gibi.

Tüm sanat ilgililerinin dikkatini çekmek için tabutmag, Ekim ayından itibaren raflarda yerini alacak. Yapmanız gerekenleri ifade ettik. Hayallerimizi değil, koşullar ne olursa olsun ulaşacağımız yeri de öyle. Bu yolun sonunda tabutmag dergiyi yaşatacak olan da, tadında bırakacak olan da sizlersiniz. Biz hem çevrimiçi sahada (tabutmag.com) hem de basılı mecralarda elimizden gelen tüm maddi ve bilgiye dayalı hizmetimizi önünüze sermekten mutluluk duyuyoruz.

Şimdiden arkadaşlığınız için teşekkür ederiz.
Selamlar

Kaan Özer

ÜST