“20. YY’IN EN BÜYÜK YARATICI İKONLARINDAN BİRİNİN TÜRBÜLANSLI ANMASI”

Nobel ödüllü Pablo Neruda yalnızca insanlık tarihindeki en muhteşem şairlerden biri değil; aynı zamanda insan ruhuna ilişkin olağanüstü iç görülere sahip bir adamdır. Örneğin Çocukluğumuzla Yüzleşmek Neden Sanat Sorusuna Cevap Verir’i muhtemelen yaratıcılık dürtüsünü en iyi açıklayan, kâğıda aktarılmış en başarılı metafordur.

Neruda’nın çarpıcı zekasına ve Zeki Çocukların Kitapları’na – özellikle Albert Einstein ve Julia Child gibi dehaların yaşamlarını görsellerle anlatan-hayran biri olarak, el yazıları ve çizimleri sanatçı Julie Paschkis tarafından yapılmış, Monica Brown’ın “Pablo Neruda: İnsanların Şairleri” kitabından büyük ölçüde etkilendim.

Hikaye şairin Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto adıyla 1904’de Chile’de dünyaya gelmesiyle başlıyor. Babası edebiyat ile uğraşmasını onaylamadığı için, ilk kez 16 yaşında çalışmasını yayımlarken tanınmamak için kendine Pablo Neruda ismini veriyor ve bundan sonra insanlara, dile ve hayatın ışığına duyduğu sevgi ile bir yazar ve politik uyanışı gerçekleşmiş bir aktivist olarak hayatını sürdürüyor.

Neftali arkadaşları gibi futbolda ya da palamutları fırlatmakta iyi değildi; fakat okumayı severdi ve sayfalar arasındaki sihri keşfetmişti.

Kitapların ruhu nasıl beslediği ve yaratıcı zekânın, zekânın genel geçer tanımlarına bağlı olarak değil; bir kişinin kendi elementini bulmasıyla var olduğu fikri tatlı bir hatırlatıcı olarak hikâyenin içine yerleştirilmiş.

Aslında kitap bir yandan Neruda’dan dile yazılmış bir aşk mektubu niteliği taşırken, diğer yandan Neruda’nın hakkını teslim ediyor. Paschkis’in capcanlı resimlerinde sözcükler hem İspanyolca hem de İngilizce.


Çev: Hande Karataş