Quinn Müzayede Galerisi, Martin Luther King Jr. suikastından sonra Başkan Lyndon B. Johnson tarafından Coretta Scott King’e yazılmış imzalı taziye mektubunu teklife sunuyor. İnsan Hakları Mücadelesi tarihinde devasa bir öneme sahip olan bu mektup 5 Nisan 1988 tarihli, yani Martin Luther King Jr. ‘ın Memphis’te öldürülüşünden tam bir gün sonrasına tekabül ediyor.


Sevgili Bayan King

Bu ıstıraplı ve uzun günde aklım siz ve çocuklarınızda.

Bu gece, ben ve Bayan Johnson acınızı hafifletmesi için bir kez daha Tanrı’ya dua edeceğiz.

Sabahın erken saatlerinden beri, tüm enerjimi ve saatlerimi kocanızın en çok onaylayacağını düşündüğüm şekilde onun anısını onurlandırmak için harcadım. Gamlı ve huzursuz bu milleti daha büyük ve gelecek şiddet vakalarına karşı birleştirmek için çözümler aradım.

Kocanızın adı ve davası uğrunda hükümetin, Negro ve Beyaz Cemiyetlerin, şehrimizin, kiliselerimizin ve mahkemelerimizin liderleriyle görüşmeler yaptım. Paylaşılacak kederden daha fazlasını bulduk. Bilmenizi isterim ki bizleri birbirimize bağlayan kararlılığın gecesinde, bu musibetin üstünden gelecek ve Martin Luther King’in bize mirası olan adalet ve sevgiyi sürdüreceğiz.

Aynı zamanda suikastçının bulunup cezalandırılması konusunda oldukça kararlıyım. Yerel ve Federal otoritenin tüm güçleri bu amaç için harekete geçmiş durumda.

Beni harekete geçiren endişeleri ve niyetleri tam anlamıyla bilesiniz diye ifadelerimin kopyalarını zarfın içine yerleştirdim. Tüm kalbimle inanıyorum ki, Amerikan halkı da büyük bir umut ve iyi yüreklilikle harekete geçecek. Tanrı’nın ruhunuzu ferahlatması ve üzerimizdeki tutkulu etkinizi tazelemesi için hepimiz dua ediyoruz.

İçtenlikle,
Lyndon B. Johnson


Mektup Stoney ve Shirley Cooks koleksiyonundan Quinn’e ulaştı. Mektup şarkı sözü yazarı ve aktivist Harry Belofante tarafından Shirley Cooks’a hediye edilmişti.

Teklif $60,000 ile başlıyor. Online teklif şu anda açık. Martin Luther King jr ve insan hakları mücadelesine ilişkin diğer öğeleri de içeren müzayede 5 Mart’ta düzenlenecek.

Nate Pedersen
Çev: Hande Karataş