Baltimor’un Bilgesi adıyla da tanınan meşhur gazeteci H.L Mencken, “Bir Beyefendi Gibi İçki İçmek: 30 Yıllık Kapsamlı Araştırmalar Sonunda Öğrenilen, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Şeyler” adlı makale yazmıştı. Bu makaleyi okuduktan sonra, biraz bilgi edinilmiş olduğu için; insan edebi karakterlerin de bu konu üzerine düşüncelerini merak ediyor – bu sebeple, meşhur yazarların içki içmek üzerine yazdıkları düşüncelerinden birkaç alıntıyı sizler için bir araya getirdik.Tüm bu konunun en dibinde iki basit prensip yatıyor ve bu prensipler de iki adet kuralı meydana çıkarıyor. Birincisi şu; eğer ortada seçme şansı varsa, yumuşak olan içki her zaman en iyisidir – tek güvenli olan içki bu değildir fakat en iyisidir. İkincisi ise; aydınlanmış hiçbir içici yapacak bir işi varken tek seferde asla bir içki içmez. Ayrıca tabii ki, bundan fazlası da var; fakat yeni başlayanlar için bu yeterli olacaktır ve bir virtüöz bile bu alışkanlıkları bırakamaz.

H.L Mencken “Bir Beyefendi Gibi İçki İçmek”Mutlu olduğunuz için içki için, perişan halde olduğunuz için değil. Onsuz bitkin bir halde olduğunuz zaman ya da gecekondu mahallesindeki gri suratlı cin içicisi gibi olacaksanız asla içmeyin; aksine, onsuz da mutlu olacağınız ve İtalya’daki kahkaha atan köylü gibi olacağınız zaman için. Sırf ihtiyacınız olduğu için içki içmeyin, çünkü bu mantıksal ve ölüm ile cehenneme doğru giden bir içme çeşididir. Ona ihtiyacınız olmadığı için içki için, çünkü bu mantıksız ve dünyanın antik sağlıklılığına doğru giden bir içme çeşididir.

– G.K. Chesterton, (Heretics) KâfirŞeytan sizi ne zaman rahatsız ederse, insanların arkadaşlığını arayın ya da daha fazla için veya şakalar yapıp mantıksızca konuşun, ya da neşe verici başka şeyler yapın. Bazen daha fazla içmemiz, spor yapmamız, kendimizi yeniden yaratmamız ve hatta şeytana nispet yapmak için birazcık günah işlememiz gereklidir; böylelikle şeytana, bilincimizi ufak tefek şeylerle rahatsız etmesi için yer bırakmamış oluruz. Eğer çok özenli bir şekilde günah işlememeyi denersek, ele geçiriliriz. Bu durumda, şeytan size “içki içme” derse ona şöyle cevap verin; “İçeceğim, özgürce içeceğim, sırf sen bana içme dediğin için.

Martin LutherGeceleri her zaman, diş ağrısını önlediği için, İskoç viskisi içiyorum. Hiçbir zaman diş ağrısına sahip olmadım; dahası, o ağrıya sahip olmayı bile hiç düşünmedim.

Mark TwainMartin Amis bir zamanlar bana “Hitch, içki içme konusunda kurallar üretmek bir alkoliklik belirtisi olabilir” demişti. (Adorno da bundan zevk almış olabilir.) Elbette başlangıç zamanı için saate bakıp durmak kötü bir işaret olabilir, fakat gençlere vermek istediğim birkaç öğüt var. Aç karnına içki içmeyin: çünkü asıl dinlendirici olan nokta yemeğin pekiştirilmesidir. Hüzünlüyseniz içmeyin: bu değersiz bir tedavi yöntemidir. İyi bir ruh halindeyken için. Ucuz içki, yanlış bir ekonomidir. Yalnız içmemelisiniz, bu doğru: böylelikle onlar devirdiğiniz en mutlu içki bardakları olabilir. Akşamdan kalma durumu da bir diğer kötü işarettir ve dün geceyi hatırlamadığınız bahanesine sığındığınızda kimsenin size inanmasını beklemeyin. (Ve eğer gerçekten hatırlamıyorsanız, bu daha da kötü bir işarettir.) Bütün uyuşturuculardan uzak durun: bu sizi çok sıkıcı bir hale sokacaktır ve sizi neşelendirmek için tasarlanmamıştır – tıpkı üzüm ve buğdayın da bunun için tasarlanmadığı gibi. Tek bir malt İskoç’a çok fazla bağlanmamak konusunda dikkatli olun: seyahat ederken bazı ülkelerde onu bulmak çok zordur. Bir damla içki bile içmiş olsanız, araba kullanmayı aklınıza getirmeyin. Sarhoş bir kadın görmek, sarhoş bir erkek görmekten çok daha kötüdür: bunun gerçekten neden böyle olduğunu bilmiyorum, ama doğru. Hiçbir zaman ona karşı sorumluluk beslemeyin.

Christopher Hitchens, Hitch-22: Bir AnıHer şeyin fazlası kötüdür, fakat çok fazla şampanya mükemmeldir.

F. Scott FitzgeraldKötü bir şey olduğu zaman unutma çabasıyla içki içiyorsunuz; iyi bir şey olduğu zaman onu kutlamak için içki içiyorsunuz; hiçbir şey olmadığı zaman ise bir şeyler olması için içki içiyorsunuz.

Charles Bukowski, KadınlarOn beş yaşımdan beri içki içiyorum ve bana zevk veren birkaç şey var. Zihninizin içerisinde tüm gün çalışarak zorlu bir gün geçirdiyseniz ve ertesi gün de çalışmanız gerektiğini biliyorsanız, viskiden başka ne fikirlerinizi değiştirebilir ve onlara başka bir yön verebilir? Siz soğuk ve ıslakken sizi viskiden başka ne ısıtabilir? Rum’dan başka hangi güzel şey size bir anlık huzur hissi sağlayabilir?… Size iyi gelmeyecek olan tek an yazma ya da kavga etme anıdır. Bunları soğuk bir şekilde yapmak zorundasınız. Fakat bu her zaman atışlarımda bana yardımcı oluyor. Modern yaşam da genellikle mekanik bir baskıdır ve bunun tek mekanik rahatlatıcısı da likördür.

Ernest Hemingway, 1935, eleştirmen, şair ve çevirmen olan Ivan Kashkin’e yazılmış bir mektup.Kötü viskiye benzeyen başka bir şey daha yoktur. Bazı viskiler diğerlerinden daha güzeldir. Fakat bir erkek elli yaşına gelene dek içki ile oynamamalıdır; elli yaşından sonra bunu yapmazsa tam bir aptaldır.

William Faulknerİnsan her zaman sarhoş olmalı. Bütün mesele bu… Fakat neyle? Şarapla, şiirle, ya da erdemle, nasıl istiyorsa. Fakat sarhoş olmalı.

Charles Baudelaire

Flavorwire By
Çeviren: Gözde Zülal Solak (tabutmag)